top of page

Dva roky spolupráce, aneb jsme v polovině volebního období

  • Hana Štěpánová
  • Jan 22, 2019
  • 2 min read

Pardubický kraj již dva roky řídí koalice stran, které se dohodly na spolupráci. Je složena ze zástupců České strany sociálně demokratické, Koalice pro Pardubický kraj, Občanské demokratické strany a Starostů a nezávislých.


Ve vztahu muže a ženy jsou prý první dva roky nádherné, v tu dobu ještě funguje zamilovanost a člověk žije s růžovými brýlemi na nose. Po dvou letech se prý začíná budovat opravdový vztah založený na úctě, toleranci, spolupráci a skutečné lásce. A začíná celoživotní práce na vztahu.


Jak je to v zaměstnání a v práci, platí i toto pravidlo? V tomto případě jsme nezačínali na bázi emocí a „zamilovanosti“, ale čistě na základě racionální shody všech zúčastněných subjektů. Bylo to o tom, zda najdeme průnik ve svých volebních programech a dokážeme vytvořit společné programové prohlášení. To se podařilo sestavit nejen na základě požadavků jednotlivých stran, ale i na základě rozumné úvahy. Hledali jsme shodu v tom, co je pro celý kraj potřebné a prospěšné pro obyvatele.


Většina bodů programového prohlášení je nyní již splněna. Vyvstávají i další úkoly a požadavky, které jsou plněny s ohledem na potřeby kraje. Zároveň jsou připravovány projekty i pro další období, tak aby věci související navazovaly i do budoucna.


V současné době probíhá historicky nejvíce projektů, které jsou financované i z peněz Evropské unie. Týká se to památkově chráněných staveb, budov nemocnice ve všech městech, budov středních a dalších škol zřízených krajem a jejich vybavení. Dále modernizace silnic, které se budou ještě v průběhu dalších let opravovat. Ke konci roku 2018 byly podány žádosti do 70. výzvy o celkovém objemu více než 1,82 miliardy Kč týkající se silnic II. a III. třídy, které jsou majetkem kraje. V neposlední řadě je nutné podotknout to, že existuje velké množství programových dotací, které jsou zacíleny do obcí, mikroregionů, MASkám, ale i k jiným skupinám lidí, jako sportovní oddíly, neziskové organizace, fyzické osoby, do problémových regionů apod.


Do mé gesce patří i příjem peněz z EU, které posléze kraj administruje fyzickým osobám jako tzv. „kotlíkové dotace“. Zde se za dva roky pohybujeme v řádech stovek milionů.


Jako nenápadnou, ale velmi účinnou činnost považuji z gesce rozvoje ŠKOLENÍ STAROSTŮ. Každý starosta by se měl za své působnosti průběžně vzdělávat, aby jeho obec byla řízena co nejlépe a profesionálně. Vzdělávací kurzy jsou finančně náročné. Aby si i v malých obcích mohli dovolit vzdělávání, jsou školení organizována pro účastníky bezplatně. Vše zaplatí kraj. Úvaha je taková, že se výsledek promítne do kvality vedení obcí a tím i do kvality života lidí v kraji. Celý kraj se může rozvíjet i díky tomuto kroku rovnoměrně.


A co říci na závěr dvouleté spolupráce z mého pohledu? Ještě nedávno jsem na jistotu nevěděla, který radní představuje jakou stranu. Ani jsem to nepotřebovala vědět. Panuje mezi námi slušnost. Spolupracujeme, věci řešíme na základě zdravého rozumu a ne podle stranické příslušnosti. Líbí se mi slova pana hejtmana, která jsem již několikrát z jeho úst slyšela: „Sedli jsme si i lidsky…“ A já si ještě neodpustím připomínku. Kdyby se politici na nejvyšších postech chovali jako my v Radě a Zastupitelstvu Pardubického kraje, tak by to i v naší zemi vypadalo jinak a lépe.

Autor: Mgr. Hana Štěpánová (STAN), radní pro regionální rozvoj, evropské fondy a inovace

 
 
 

Comments


Zadavatel je hnutí STAN, zpracovatel je Stanujeme - PK

  • Facebook StanujemePK
2017 © Stanujeme - PK
bottom of page